Time Sector/Event Facilitator/Topic Loc
6:30am - 7:00am Early Meditation Dada Maheshvarananda (Prout) TBD
7:00am - 8:30am "One With Nature" Continental Breakfast HF
8:30am - 8:45am Morning Meditation "Synergy and Synthesis: A Meditation to Manifest the New World"  with  Geoffrey Bullington  (Spiritual Harmonics): TBD
Block 1 Workshops - Choose 1 of 4 (concurrent events)
Sector 6:
Justice & Governance
"The Constitution for the Federation of Earth" with
Glen T. Martin, Ph.D. (World Constitution & Parliament Association)
Eugenia Almand, J.D. (Institute on World Problems)
Roger Kotila Ph.D. (Earth Federation Movement)
Peter Graves-Goodman (World Constitution & Parliament Association)
H14
8:45am - 10:15am Sector 5:
Peacebuilding & Relations
"The Power of Waging Peace"
with Paul Chappell (Nuclear Age Peace Foundation)
H43
Sector 4:
Economics & Business
"How to Set Up Cooperative Employee-Owned Businesses"
with Ajowa Ifateyo, M.B.A. (Grassroots Economic Organizing and Coop DC)
H22
Sector 1:
Learning & Education
"Seeing is Loving: How to Leverage Part & Whole Polarities"
with Cliff Kayser, M.A. (Polarity Partnerships)
H45
10:15am - 10:30am Break
Block 2 Workshops - Choose 1 of 4 (concurrent events)
Sector 11:
Spirituality & Religion
"A Brilliant Matrix: An Integral View of the 5 Major Religions"
with Rev. Joran Slane Oppelt (Integral Church) and Rev. Laura M. George, J.D. (Oracle Temple of Melchizedek)
H14
10:30am - 12:00pm Sector 10:
Science & Technology
"ET Phone Home?: The Latest Research on Habitable Planets"
with Amanda Truitt, Ph.D. candidate (Lecturer in Physics and Astronomy, Arizona State University)
H43
Sector 1:
Learning & Education
Workshop to be named Later
with Ricaardoe Di Done (Children Now & Together for Families) and Nina Meyerhof, Ed.D.(Children of the Earth)
H22
Sector 9:
Infrastructure & Resources
"Planning Micro-Communities of the future: The Tiny House Movement and Beyond..."
with Fred Oesch (Oesch Environmental Design) and Mark Frazier (Openworld, Inc.)
H45
12:00pm - 1:30pm Lunch & Networking D
Block 3 Workshops - Choose 1 of 4 (concurrent events)
Sector 6:
Justice & Governance
"Modeling and Actualizing the New World through the Work of the Provisional World Parliament" with
Glen T. Martin, Ph.D. (World Constitution & Parliament Association)
Eugenia Almand, J.D. (Institute on World Problems)
Roger Kotila, Ph.D. (Earth Federation Movement)
Peter Graves-Goodman (World Constitution & Parliament Association)
H14
1:30pm - 3:00pm Sector 8:
Food, Water & Environment
Water and Food Security: Surviving and Thriving in an Era of Climate Change
with Charlotte Hanes (Rachel’s Network & Grayson Natural Farms) and Liila Hass (Future Australia)
H43
Sector 5:
Peacebuilding & Relations
"How to Co-Create, Embody and Accelerate a New Narrative of Peace: From Inner Peace to International Peacebuilding"
with Dorothy "Dot" Maver, Ph.D. (Kosmos Associates)and Philip Hellmich (Director, The Shift Network)
H22
Sector 2:
Communications & Media
"The Value of the Internet: Building the New World through Social Media"
with Lisa Sahakian (INLightenUP Radio)
H45
3:00pm - 3:303m Break
Luminary Roundtables
3:30pm - 4:30pm Roundtable 1 H14
4:30pm - 5:30pm Roundtable 2 H14
5:30pm - 7:30pm Dinner & Networking D
Evening Program
7:30pm - 8:00pm Vocal Inspiration Lea (This is Lea Music)"New Songs, New Beginnings" B
8:00pm - 9:00pm Keynote Address Charles Eisenstein (Author and Social Entrepreneur): "The New and Ancient Story of Our Evolutionary Trajectory" B
9:00pm - 9:30pm Twilight Meditation Robert Zachary, Min. (Healing Love Institute): "Building the New World: A Seven Pillars Meditation" B
Go to Day 1 Go to Day 2 Go to Day 3 Go to Day 4